Învăţământul Preşcolar

Învăţământul Primar 

Învăţământ Gimnazial

Învăţământ Liceal

Catedre

  • Limba şi literatura română - Responsabil:Carmen Nicoleta Timinger
  • Limbi moderne - Responsabil: Maria Magdalena Monica Filimon
  • Matematică - Informatică - Responsabil: Georgeta Păstrăv 
  • Ştiinţe ale naturii - Responsabil: Ilie Cosovanu
  • Socio - Umane - Responsabil: Vasile Slevoacă
  • Educaţie fizică - Arte - Responsabil: Nicolai Radu Creţuleac
  • Tehnologii - Responsabil: Claudia Popa
Alte Comisii funcţionale
 

 

     Din istoricul liceului din Solca 

Una dintre cele mai vechi scoli din judetul Suceava, îsi afla începuturile în primele decenii ale secolului al XIX-lea. Desi scoala a traversat o perioada destul de zbuciumata din istoria neamului nostru, în care uneori edificiul ei a fost distrus din temelii, s-au pastrat totusi unele marturisiri destul de lacunare despre activitatea ei vreme de circa un secol si mai numeroase în ultima parte a existentei ei. Astfel un paroh nota în mai 1901 în condica cronicala a parohiei ca ''Scoala e în Solca chiar de cinci clase si ea e activata în anul 1820''. Dar nu acelasi numar de clase au existat de la bun început, ci doar o singura clasa, pentru ca mult mai târziu sa creasca numarul lor...... mai mult.. click aiciUA-56433672-1